A nyerskonyha alapanyagai a következők:
Gyömölcsök
A gyümölcs az egyetlen olyan „teremtmény” a földön, ami arra született, hogy táplálék legyen. Lédús, vitaminokban, enzimekben, fitotápanyagokban gazdag, édes, finom ételek. Ha belegondolunk, a gyümölcs az, amit úgy ahogy van, ahogy a fáról leszakítjuk, meg tudjuk azonnal enni, nincs szükség sem főzésre, sem bonyolult elkészítési módra. A gyümölcs alapvető energiaforrásunk, minden nap része kell, hogy legyen az étkezésünknek.
Alma, avokádó, banán, sárgadinnye, görögdinnye, eper, málna, ribizli, feketeribizli, szeder, piszke, datolya, füge, grapefruit, narancs, citrom, szőlő, kivi, mangó, sárgabarack, őszibarack, nektarin, papaya, ananász, szilva, ringló, gránátalma, körte, birsalma, cseresznye, meggy
Zöldségek
Articsóka, spárga, cékla, brokkoli, karfiol, káposzta, karalábé, sárgarépa, zeller, kukorica, uborka, padlizsán, gomba, paprika, paradicsom, retek, cukkíni, hagymák, tök, sütőtök
Ha még nem szereted ezeket a friss, ropogós, lédús zöldségeket, amiket a természet alkotott, itt az ideje, hogy megszeresd. Mártásokkal, szószokkal, öntetekkel fogyasztjuk, vagy alapanyagként szolgálhatnak krékerekhez, vagy esetleg megtölthetjük őket ízletes pástétommal, a felhasználásuk szinte végtelen.
Zöld levelek
A zöld levelek fogyasztása a nyersétkezés alapja. Kiváló fehérjeforrás, és a bennük található klorofil a folyékony napenergia. A klorofil szerkezete pontosan megegyezik a vérben található hemoglobinnal, azzal a különbséggel, hogy a klorofil középső atomja magnézium, a hemoglobiné pedig vas.
Ajánlott mennyiség napi legalább ˝-1 kiló zöld leveles zöldség. De hát kinek van ideje ennyi zöld levelet folyékony állagúra rágnia? Éppen ezért ajánlom mindenkinek a zöld turmixot, ami az egyik legtáplálóbb, és legegészségesebb étel, amit valaha kitaláltak.
Cékla levele, endívia, leveles kel, kínai kel, fodros kel, saláta, római saláta, spenót, sóska, petrezselyem, mángold, retek levele, sárgarépa levele, zöld vadnövények: tyúkhúr, pitypang, csalán.
A választék néha ennél még nagyobb, hiszen többféle mángold is létezik, piros levelű, zöld levelű, spenótból is többféle kapható a piacokon. A saláta választékot meg sem próbálom felsorolni.
Csírák
A csíra a legkiválóbb forrása a koncentrált tápanyagoknak, rostoknak és energiának. Mindannyian találkoztatok már a nagyobb üzletek polcain, vagy kínai gyorséttermek salátáiban a vastag, lédús mungóbab csírájával. Nagyon sokféle csíra kapható, a választék nagy, és nem is kell értük messzi bio piacra menni, a nagyobb áruházak polcain megtalálod őket. Ha már több csírát fogsz fogyasztani, meglátod, hogy érdemes lesz megtanulni otthon csíráztatni, frissebb, finomabb, és gazdaságosabb.
Napraforgó, len, mungóbab, adzuki bab, hagyma, lucerna, brokkoli, vöröshere, és még sok sok…
Búzafű
Nem igazán tudom eldönteni, hogy a búzafű hová is tartozik. A csírákhoz vagy a zöld levelekhez. A búza zöldje már nem csíra, de már nem is tartozik szorosan a zöld leveles növények, saláták közé. A búzafűt teljesen külön kell kezelni. A búzafűnek a levét fogyasztjuk, önállóan, lehetőleg üres gyomorra. Óriási gyógyító ereje van, a vér tisztítása, máj méregtelenítése és a bél tisztítása révén. A búzafű jótékony hatásairól már több könyv is napvilágot látott, én most nem is írnék többet.
Friss fűszerek
A zöldfűszerek adják ételeink ízét-zamatát. Bátran lehet kísérletezni, a mennyiségekkel viszont vigyázni kell az intenzitásuk miatt: a zöldfűszerekkel teljesen át tudjuk formálni egy étel ízvilágát. Nélkülük viszont szegényesebb lenne a konyha, és mivel maguk is zöld levelek, gazdagok tápanyagokban, vitaminokban, értékes nyomelemekben, ne hagyjuk ki őket!
Kapor, menta, bazsalikom, petrezselyem, oregánó, rozmaring, kakukkfű, koriander
Magok
Az olajos magok finomak, tápanyagban gazdagok. Sokan esnek abba a hibába, hogy túleszik magukat olajos magokkal, mert talán szeretnék azt a fajta jóllakottság érzést átélni, amit főtt_étel_evő_korszakukban. Igyekezni kell ezt elkerülni. Mindenképpen hasznos építőkövei a nyerstáplálkozásnak, de valóban vigyázni kell, hogy egy ésszerű határ alatt maradjon a napi kalória bevitelben. Időnként még velem is előfordul, hogy potluck-on, vagy életmód klubon nem szeretnék semmit sem kihagyni, és végigkóstolok minden ételt, és bizony utána érzem, hogy nem kellett volna.
Mandula, brazildió, kesudió, kókuszdió, földimogyoró, makadámia dió, pekándió, pisztácia, tökmag, szezámmag, napraforgó mag, dió, fenyőmag, stb.
Az olajos magvakat felhasználásuk előtt be kell áztatni, majd megszárítani.
A nem olajos magvak is ide tartoznak: hajdina, quinoa. Ezeket mindig be kell áztatni fogyasztás előtt, és 1-2 napig csíráztatni kell őket.
Superfood, táplálék kiegészítők
Megoszlanak a vélemények az egyes táplálék kiegészítők és szuperételek fogyasztásával kapcsolatban. Vannak, akik azt állítják, hogy az embernek erre bizony szüksége van, még a teljesen vegán és élő étel táplálkozás mellett is. Valóban, az üzletek polcai roskadoznak a különféle vitaminok, táplálék kiegészítők és szuperételek alatt, én azonban azt gondolom, hogy erre nekem nincs szükségem. Ez egy üzlet, és azokat célozza meg, akiknek lelkifurdalása van a táplálkozásuk miatt. És ez kinek nincs? Ki az, aki nincs azzal tisztában, hogy az ember eredeti táplálkozásától eltértünk (egy kicsit). Megnyugtatjuk a lelkünket, ha bekapunk valamilyen kapszulát, vagy lehörpintünk egy porból készített turmixot, vagy zöld lét. A nyersétel táplálkozás arról szól, hogy minél természetesebb, minél kevésbé feldolgozott, minél teljesebb ételeket együnk. Utánozzuk közös ősünket, aki levelekbe tekert gyümölcsöt fogyasztott fent a fán. De melyik ágról szakította le a kék zöld algát?
(Persze, ha a goji berry-t superfoodnak tekintjük, akkor eszem superfood-ot. A goji berry tele van értékes tápanyagokkal, vitaminokkal, és nagyon szeretem, mert finom.)
Ha szednék valamilyen táplálék kiegészítőt, azzal elismerném, hogy hiányos a táplálkozásom, és azt ki kell egészíteni, azt pótolni kell. Szerintem a jól összeállított nyers-vegán táplálkozás tartalmaz mindent, amire szükségem van. Uff.
Víz
Azt gondolná az ember, hogy aki nyers koszton él, annak kevesebb vizet kell innia, hiszen a nyers zöldségek, gyümölcsök rengeteg folyadékot tartalmaznak. Ez igaz is, mégis szükségünk van vízre, hiszen fűtjük a szobáinkat, az autónkat, sportolunk.
A legjobb, ha étkezések között iszunk. Az étkezés utáni ivással felhígítjuk a gyomorsavat, így csökkentjük az emésztés hatékonyságát. Mindig tartsunk a közelünkben egy üvegben vizet, és ha úgy érezzük, hogy éhesek vagyunk, igyunk meg egy vagy két pohárral. 15 perc elteltével legtöbbször elmúlik az éhségérzet. Gyakran azt gondoljuk, hogy éhesek vagyunk, pedig csak vízre van szüksége a szervezetünknek.
Melyik víz a legjobb? Csökkentett ásványianyag tartalmú ásványvíz, tisztított víz, forrásvíz, pí víz. Ami a legközelebb van hozzánk, és a legjobban ízlik. Nekünk víztisztító berendezés van a mosogató alá szerelve, ez a legkényelmesebb, hosszútávon a legolcsóbb megoldás.
Aszalt gyümölcsök
Az aszalt gyümölcsök a magas cukortartalmuk miatt nem ajánlottak a mindennapi nyersétel fogyasztásban. Alkalomszerűen, ritkán természetesen megengedhető, de minden nap nem. Ilyenek a datolya, mazsola, aszalt szilva, aszalt sárgabarack, stb. Ezen kívül figyelni kell a boltok polcain található választékra is, mert sok aszalt gyümölcsöt kezelnek különféle vegyszerekkel, hogy színesebbek, édesebbek, ízesebbek legyenek, és ne penészedjenek be. A legjobb az a választás, ahol a zacskón a gyümölcsön kívül semmilyen más hozzávaló nem szerepel, vagy mi magunk aszaljuk meg a gyümölcsöket.
Hidegen sajtolt olajok
Só
Amíg az ember a nyerskoszt készítésekor utánozni akarja a főtt ételek ízét, kénytelen sózni. Minden zöldségnek megvan a maga sajátos íze, amit a főtt ételekhez szokott ember nehezen tud felfedezni. Ha már egy ideje nyerskoszton élsz, nem fog hiányozni a só, mert élvezni fogod az élő ételek természetes ízét. Miért vagyok én a só és sófogyasztás nagy ellensége?
Hány hajótörött szomjazott már a tenger közepén? Tudták, ha isznak a tengervízből, meghalnak. Meg tudja nekem valaki magyarázni, mi értelme van annak, hogy e halálos folyadék lepárolt sóját az ételünkbe tegyük? A só lassan ölő méreg.
Mondhatjátok, hogy az ásványi anyagokra szüksége van a szervezetnek. Ez így is van. De a szervetlen formában bevitt ásványi anyagokat nem tudja a testünk megemészteni, hasznosítani. Ezek az anyagok vagy lerakódnak, vagy felesleges terhet rónak a kiválasztó szerveinkre, pl a vesénkre. A szerves vegyületekben szereplő ásványi sókat meg tudjuk emészteni, ezek az anyagok megtalálják a helyüket a testünkben. A zöldségekben rengeteg kelát kötésben található ásványi anyag van. És ez kell nekünk. Nem a szervetlen ásványi sók.
Egyéb anyagok
Szójaszósz, miso, szezámkrém, sörélesztő pehely, algalapok, agavé szirup, juharszirup, kakaópor, karobpor,
A külföldi nyersétel oldalak receptjeinél bőven találkozhatunk ezekkel a hozzávalókkal. Ezek nagy része nem nyers, vagy a nyers változatot itthon nagyon nehéz beszerezni. A miso ugyan nem nyers, de az előállítása során kerülnek hozzá enzimek, ezért sokan használják. A nori lapok között is van nyers, bár nálunk ilyet nem lehet kapni (a zöld a hőkezelt, a fekete a nyers).
|