A nyerskonyha alaptechnikáit ugyanúgy el kell sajátítani, mint a főzött ételeknél. Ha ez megvan, akkor sokkal kevesebb időt kell már a konyhában tölteni, sokkal gyorsabban fognak elkészülni az ételek, nem kell már annyira koncetrálni, menni fog szinte 'csukott szemmel is", ahogy mondani szokták.
Egy két alaptechnikát leírok, mindenki ügyeskedjen otthon, próbáljátok ki.
- Magkenyér, kréker készítés
A magkenyér készítéshez valamilyen aszaló-szárító berendezésre van szükséged. Megteszi a meleg radiátor, vagy kemence is, a ventillátoros villanysütő, de legjobb a professzionális aszalógép.
A legegyszerűbb magkenyér a lenmagos kréker, amihez nem kell más, csak egy kevés vízben beáztatott lenmag, és só az ízesítéshez. Meg kell várni, amíg a lenmag a vízzel egy zselés anyaggá válik, majd szét kell teríteni a masszát egy lapos tálcán. Addig kell szárítani, amíg a teteje megszilárdul, majd meg kell fordítani, és teljesen ropogósra kell aszalni. A lenmagot meg is lehet őrölni, ekkor egy finomabb strukturájú krékert kapunk. Én szeretek a lenmag mellé még különböző zöldségeket, más magokat is tenni a krékerbe. Néhány receptet találsz itt.
- Csíráztatás
- Pástétomok, krémek
- Marinálás, saláta öntetek
- Ízek harmonizálása
édes : gyümölcs, koktél paradicsom, édes pritamin paprika, sárgarépa, cékla, narancslé, világos miso, kókusz víz
sós : tengeri só, olivabolyó, miso, tengeri zöldségek, pl dulse, nori, hijiki, barna moszat, szójaszósz
savanyú : citrom, lime, grapefruit, almaecet, savanyúkáposzta
olajos : hidegen sajtolt olajok, diófélék, magok, diófélékből készült vaj, avokádó, kókuszpép, vagy kókuszkrém, olivabogyó
Édes íznek inkább a friss, alacsony GI indexű gyümölcsöket használjuk, a szárított gyümölcsöket kevésbé, mert azok a hosszú tárolás miatt gombásodásra hajlamosak. Édesítésre kiválóak még azok a zöldségek, melyeknek édekés íze van (pl. sárgarépa, paprika, bizonyos paradicsomok. Olajra azért is szükség van, mert a különböző ízeket segít kiegyensúlyozni. A só pedig jobban kiemeli a többi ízt az ételben.
A mizot élő ételnek tekintjük, mert amikor erjesztik, ehhez enzimeket használnak. A mizo kellemes sós ízt ad, az árpából készült mizo pedig levesalapnak is kiváló.
Minden kultúrának megvannak a maga jellegzetes ízei, pl. az olasz konyha a fokhagymát, bazsalikomot, oreganot és olívaolajat használja előszeretettel. A távol-keleti konyhának az alapvető izvilága bazsalikomból, citromfűből, tamariból,,, curryből, ,római köményből és korianderlevélből áll. A mexikó és spanyol konyha koriandert, római köményt, fokhagymát, olívaolajat, csilit (jalapeno) használ. Az afrikai ételekben fahéj, gyömbér, római kömény és koriander dominál. A japán és kínai konyha gyömbért, fokhagymát és szezámmagot . A közel-keleti konyha ízei: menta, fokhagyma, oregano, fahéj, petrezselyem, szezám, lepkeszegmag. Indiában: gyömbér, fokhagyma, kardamom, curry, római kömény, masala, szezám, sáfrány, fahéj, lepkeszegmag, kurkuma és édeskömény. Amerikában: fokhagyma, oregano, kapor, fehéj, csili-félék.
Tehát amikor megalkotsz egy receptet, először mindig az alapot készítsd el, majd add hozzá a négy ízt, végül pedig játsz szabadon a fűszerezéssel attól függően, hogy milyen kultúrába tartozó ételfélét szeretnél készíteni.
- Édességek
- Magtej készítés
|